Datum poslední aktualizace: 2. 9. 2024
1. třída: Rok v přírodě (a ve škole) se skřítkem Rozekvítkem
Lesní skřítek Rozekvítek je průvodcem prvňáčků. S jeho pomocí se seznamují se školou a s lesem Každý měsíc (pokud možno) jdeme na výpravu do lesa, hledáme skřítka, poznáváme les a svoje fyzické možnosti…
2.třída: Hrajeme si pod stromy
Naším cílem je vytvořit pomocí přírodního materiálu herní a relaxační koutky pro děti v místech pod školním fotbalových hřištěm a zpříjemnit jim tak pobyt venku.
Děti kreslily mapu okolí školy, kde určily vhodné místo pro koutky, vybíraly konkrétní místa, kde by koutky mohly být. Zatančily místům ve skupinkách oslavné tance. V rámci center aktivit kreslily přírodní zahradu a vyhledávaly na tabletech různé přírodní herní prvky. Nakreslily a pojmenovaly skřítky, kteří by mohly dané koutky strážit.
Spolu s dětmi jsme vymyslely názvy místům, např. odpočívací koutek, balanční koutek, hudební koutek, sportovní koutek, koutek pro chytré hlavičky.
3. třída: Tajemství vody v lese
Žáci mají les rádi, je pro ně místem pro hru i tvoření, vytváří si osobní vztah k rostlinám, živočichům, konkrétním místům i lesu jako celku.
Zkoumají les – pozorováním vlastním i s pomocí průvodců zkoumají děje, které se tu odehrávají (život i smrt rostlin a živočichů, kdo je na kom/čem závislý a proč) i vzájemný vliv člověka a lesa. Získané znalosti dokáží uplatnit i v jiných ekosystémech.
Pečují o zelená místa ve svém okolí (v lese, školní zahradě či v truhlíku) – přímo i skrze zapojení dalších dětí či dospělých.
Třída 4.A: Drobné radosti
V průběhu roku budou žáci spolupracovat se seniory při příležitostech – výročí (Vznik Československa), tradice a svátky (slavení adventu,Vánočních zvyků), kniha (oblíbená), obohacení o životní zkušenosti. Příprava společných setkání mezinárodní dny maminek, měsíc knihy).
Třída 4.B: Odpad nemusí být odpad
V projektu se zaměříme na odpad, jeho dopad na životní prostředí a znovuvyužití. Tématem bude vznik odpadů a jejich minimalizace, negativní i pozitivní dopad odpadů na člověka a planetu Zemi. Projekt zakončíme workshopy s MŠ a domem seniorů.
Třída 5.A: Neplýtváme tím co jíme
Žáci se zapojí do projektu, který řeší plýtvání potravinami a to ne jen ve škole, ale také doma. Prostudují problematiku a pokusí se vymyslet jak by to šlo dělat jinak, aby se tak neplýtvalo potravinami. Vždyť na světě se vyhodí jedna třetina potravin, pojďme to změnit s 5.A. S našimi postřehy a závěry se pak podělíme, aby jsme se všichni mohly pokusit omezit plýtvání jídlem.
Třída 5.B: Stavíme most mezi generacemi
Cílem projektu je propojení dvou generací a boření předsudků vůči starším lidem. Žáci každý měsíc navštěvují seniory v Domově sv. Alžběty v Žernůvce. Učí se s nimi vhodně komunikovat, být empatičtí. Některým seniorům pomáhají nahrazovat ruce či oči při výtvarném tvoření a společně sdílejí radost z hotových výrobků.
6. Objednej si u nás akci!
Vymyslíme, nabídneme, objednáme, zařídíme …
Tento školní rok jsme přišli s nabídkou školní akce (výlet, návštěva muzea, kina, planetária, ….) „na klíč“. Zjistíme volné termíny, zařídíme dopravu, nachystáme návratky a rozpočet, vybereme potřebné peníze, zajistíme učitelům suplování …. Třída si vybere, my zařídíme!
7. Vánoční strom pro Deblín
Již tradičně se sedmá třída účastní projektu Extratřída. V minulosti se projekty často zabývaly kulturními a historickými tématy. Letos si jako svůj projekt žáci zvolili téma spíše ekologické, a to vysazení vánočního stromu pro Deblín. Vysazením vánočního stromu se zamezí každoročnímu kácení stromu nového, ušetří se tak jak rostlina, tak náklady.
Zakoupením a vysazením stromu úsilí sedmáků rozhodně nekončí. Strom bude potřeba pravidelně zalévat a opečovávat, aby rostl do krásy. Bude také nutné vymyslet zapojení elektriky pro ozdobení stromu v období Vánoc.
Strom, který bude u školy růst, bude místem vánočního setkávání celé školy a obce a zároveň vzpomínkou této třídy na studium na ZŠ.
U příležitosti vysazení vánočního stromu plánuje sedmá třída uspořádat zahradní party pro žáky a přátele školy.
8. třída – Stavíme most mezi generacemi
Jedná se o projekt, do nějž jsou žáci 8. třídy zapojeni již od 5. třídy, kdy jim aktivitu po celý školní rok předávali tehdejší osmáci. Stejně tak i oni letos dělají průvodce žákům 5. B, s nimiž každý měsíc jezdí po skupinkách do Domova sv. Alžběty na Žernůvce. Zde společně s tamními klienty podnikají nejrůznější tvůrčí činnosti, které si předem chystají ve škole v rámci výuky. Cílem projektu je naučit žáky toleranci, úctě a dovednosti naslouchat, vzbudit u mladé generace zájem o starší generaci, jejich záliby a osudy a především přinášet klientům Domova sv. Alžběty v Žernůvce zábavu a rozptýlení.
9. Organizování a spoluorganizování školních akcí
(Zahradní slavnost, spolupráce s prvňáčky, Čertovský šplh, Školní ples, Férová snídaně, Ročníkové práce)
Cíl projektu:
- naučit se při organizaci spolupracovat a dodržovat pravidla
- propojit téma mezioborově (Tv, OV, Vv, Osv…)
- možnost pravidelně se setkávat na základě společně prožitého dne a společných zážitků
- žáci budou kriticky uvažovat a nahlížet na téma z mnoha pohledů
- žáci si rozvinou kreativitu a invenci při tvorbě plakátů, prezentací a diplomů
- v závěru žáci samostatně prezentují celoroční projekt v rámci veřejné prezentace (žáci, rodiče, starosta, široká veřejnost….)